Nejtemnější tvář mediální negramotnosti

Mediální semináře jsou nedílnou součástí Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově celou řadu let. Posledních 5 seminářů se uskutečnilo pod záštitou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Tato instituce má tuto aktivitu mezi svými největšími prioritami.

Letošní seminář se koná v pátek 17. září 2021
od 9:00 a 11:00 hod.

Pro zájemce připravujeme záznam a live streem. Odkaz, na kterém bude možné přednášku sledovat najdete na tomto webu.

Deep Fakes – nový rozměr dezinformací

O fake news již slyšel takřka každý a většina z nás už by měla i vědět, jak je rozpoznat, ovšem s érou deep fakes je i naše sebevětší obezřetnost a mediální informovanost marná. V době, kdy se nemůžeme spolehnout už ani na autenticitu fotografie či videozáznamu, se stáváme extrémně zranitelnými. Zfalšování prakticky jakéhokoli obrazového záznamu už dnes není sci-fi. Rozšíření technologií Deep Fakes může přinést nedozírné důsledky pro společnost i jednotlivce.

LEKTOR: Mg. Lenka Burešová

Analytička Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Vystudovala obor kulturologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Dlouhodobě se spolupodílí na tvorbě webu Děti a média, což je projekt vzniklý pod záštitou Rady, který si klade za cíl nabídnout pomoc a informace rodičům, kteří chtějí eliminovat rizika negativního působení médií na děti.

Otrokem sociálních médií

Přednáška vysvětlí, že absolutně veškeré informace, které svěříme sociálním médiím, jsou sbírány a vyhodnocovány pro komerční účely. Osvětlí, jakými nástroji nás sociální média manipulují ve snaze udržet si naši pozornost a donutit nás trávit na sociálních sítích co nejvíce času.  Prozradí, že za spoustu internetových služeb neplatíme z toho důvodu, že to, co je zpeněženo, jsme my sami – uživatelé, proto zadavatelé potřebují, aby nás bylo hodně a byli jsme stále online.  Podněcování k závislosti na sociálních médiích je dnes jednou z nejvýnosnějších dovedností.

LEKTOR: Soňa Tichá

Mediální analytička Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Vystudovala psychologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a genderová studia na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze.

Dark web – odvrácená strana internetu

Temný web, neboli dark web, je místem, o kterém koluje spousta mýtů. Kde je vlastně „schovaný“, kdo k němu má přístup a co na něm lze nalézt? A proč jej využívá například i britský veřejnoprávní provozovatel BBC?

LEKTOR: Tomáš Kusý

Mediální právník Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, pávní specialista na problematiku regulace audiovizuálních mediálních služeb.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Marek Poledníček. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.